پیام تسلیت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به مناسبت رحلت آیت الله رسولی محلاتی(ره)
تصویر خبر

بسم الله الرحمن الرحیم

یرفعِ اللهُ الذین آمنوا منکم والذین اُوتُوالعلمَ دَرَجَاتِِ

روح پاک عالم فرزانه و مجاهد، محقق سخت کوش و دانشمند متتبع و نویسنده ی توانا،آیت الله آقای حاج سیدهاشم رسولی محلاتی "ره" در ایام شهادت حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها به اجداد طاهرینش پیوست.

آن روحانی خدمتگزار از ابتدای جوانی امام راحل را شناخت و دل در گرو محبت و اطاعت او و تبعیت از اندیشه و راه او نهاد و در این مسیر، چه در دوران مبارزه با ستمشاهی و چه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا آخرین روز عمر بابرکتش ،ثابت قدم و استوار باقی ماند.

روحیه ی بانشاط او در تحقیق و تتبع منابع دینی و در ترجمه و تفسیرو شرح  کتاب وحی و روایات حضرات معصومین سلام الله علیهم اجمعین و تلاش محققانه  اش در تالیف آثار و کتب تاریخی انبیا و تاریخ اسلام و معصومین ،یک الگوی مثال زدنی و قابل تحسین است.

تتبع عالمانه و تحقیق روشنگرانه ایشان ،همراه با قلم رسا و روان آثار ماندگاری را برای عموم مردم و فرزانگان به یادگار گذاشته و ایشان را در این عرصه در طول دهه های اخیر ،از طلایه داران و پیشتازان قرار داده است.

آن عالم فقید ،امامت مسجد و تبلیغ دینی در میان مردم را همواره غنیمت می شمرد و از این رهگذر خدمات شایسته فرهنگی و اجتماعی را از این پایگاه بی بدیل برای مردم عزیز ،به یادگار گذارد.

همراهی صادقانه وی با نهضت امام خمینی در دوران مبارزه و پس ازپیروزی انقلاب اسلامی ، آن عالم پارسا را مورد وثوق و اعتماد امام بزرگوار قرار داده بود.

آن بزرگوار ،در طول ده سال زعامت و رهبری امام امت و پس از آن در سی سال گذشته همواره ،به عنوان امین امام راحل  و رهبر معظم انقلاب اسلامی  و از ارکان بیت و دفتر این بزرگان بود.

نقش آیت الله رسولی محلاتی در نمایندگی امام و رهبری در بنیاد مسکن و خدمات ایشان در خانه سازی برای محرومان از باقیات الصالحات ایشان خواهد بود.

نمایندگی مردم شریف استان تهران در مجلس خبرگان رهبری و استواری و ثبات قدم او در تبعیت در ولایت و رهبری در فراز و نشیب های چهل سال گذشته ،از دیگر ابعاد خدمت و مجاهدت اوست.

در این میان ،تلاشهای خالصانه و موثر ایشان در تاسیس نهاد نمازجمعه به امر امام راحل و پس از آن ،با هدایت رهبر حکیم انقلاب اسلامی، مسئولیت آن عزیز در دوران ده ساله مدیریت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، فصل نوینی را در مدیریت این نهاد نورانی رقم زد.  عضویت موثر و حضور بانشاط و تاثیرگذارش  در شورای سیاستگذاری در طول چهل سال گذشته تا واپسین روزهای حیات ،علیرغم بیماری و کسالت ،ازحسنات  ارزشمند ایشان به شمار می رود.

نهاد نماز جمعه و امامت جمعه مدیون و مرهون تدابیر و تلاشهای دلسوزانه چهل ساله ی  آن روحانی عالیمقام و قدردان آن مجاهدتها بوده و خواهد بود.

ارتحال آن یار صادق امام و رهبری موجب تاسف و اندوه عمیق اعضای شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به عنوان  یاران و همسنگران ایشان می باشد.

شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور، از سوی خود  و به نیابت از امامان محترم جمعه ،رحلت آن عالم دانشمند و محقق را به محضر رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی و علاقمندان و شاگردان و به ویژه به خاندان معظم ایشان تسلیت می گوید و از درگاه خداوند علیم و قدیر ،علّو درجات را برای آن فقید سفر کرده و صبر و اجر را برای بازماندگان مکرمش ،درخواست می کند.

                                          والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

                                 جمعه بیستم دی ماه هزار و سیصد و نود وهشت

 

 

گذری کوتاه بر زندگانی آیت الله سید هاشم رسولی محلاتی(ره)

مرحوم آیت الله سیدهاشم رسولی محلاتی (ره)، فرزند سید حسین، عضو شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور. پدرش در شمار عالمان دینی بود. وی در سال 1311 شمسی در محلات متولد شود. پس از گذراندن قستمی از تحصیلات ابتدایی، در 12 سالگی به همراه پدرش به قم رفت و دوره ابتدایی را پایان رساند. آنگاه به تشویق پدر به فراگیری علوم دینی روی آورد و با اقامت در مدرسه فیضیه، دروس مقدماتی را نزد پدرش و حجت الاسلام رحمان محلاتی آموخت. دروس سطح را نیز در محضر پدرش و حجج اسلام و حضرات آیات: اسدالله نورالهی اصفهانی، شهید محمد صدوقی، حسینعلی منتظری، شهید مرتضی مطهری، عبدالجواد اصفهانی، مجاهدی تبریزی و سیدمحمد باقر سلطانی طباطبایی فراگرفت. سپس به حوزه درس خارج فقه و اصول امام خمینی (ره) راه یافت و تقریرات دروس ایشان را نگارش و تدوین کرد. همچنین به مدت 7 سال در حوزه درس خارج آیت الله العظمی سیدحسین بروجردی حضور یافت و مدتی نیز از محضر علامه سیدمحمدحسین طباطبایی در تفسیر بهره برد. و در استنساخ تفسیر المیزان شرکت داشت. چندی نیز در نجف از محضر حضرات آیات: سیدمحسن حکیم و سیدمحمود شاهرودی استفاده کرد. وی در دوران تحصیل با حضرات آیات: شهید سیدمصطفی خمینی (ره) و محمد فاضل لنکرانی هم درس و هم مباحسبه بود.

آیت الله رسولی محلاتی از همان سالهای نخست تحصیل با توجه به علاقه فراوان به علوم حدیث، تفسیر و تاریخ، همزمان با فراگیری فقه و اصول به مطالعه و تحقیق در این علوم پرداخت و به ویژه پس از آشنایی با حجت الاسلام والمسلمین سید فضل الله طباطبائی یزدی که در تصحیح و چاپ کتب حدیثی بسیار متبحر بود، با چگونگی تصحیح اینگونه کتابها آشنا شد و چندی بعد به منظور ساماندهی به اوضاع چاپ و نشر کتب دینی و حدیثی با طباطبایی در تاسیس چاپخانه علمیه قم همکاری کرد.

از آثار اوست: کیفر گناه، 2 جلد؛ مبارزه با گناهان؛ تاریخ انبیاء، 2 جلد؛ تاریخ زندگانی رسول خدا (ص)، 3 جلد؛ تاریخ زندگانی فاطمه (س) و دختران آن حضرت؛ تاریخ زندگانی امیرالمومنین علی (ع)، 2جلد؛ تاریخ زندگی امام حسن (ع)، 2جلد؛ جنبه های اخلاق و سیره عملی حضرت رضا (ع)؛ شرح تالیفات شیخ طوسی؛ تاریخ تحلیلی اسلام، 4جلد؛ چهل حدیث، 3 جلد؛ شرح زیارت امین الله، ترجمه اصول کافی، از شیخ کلینی، 2 جلد؛ روضه کافی، 2 جلد؛ ارشاد شیخ مفید، 2جلد؛ تفسیر مجمع البیان، 12 جلد؛ صحیفه علویه، 2 جلد، مقاتل الطالبین؛ سیره ابن هشام، 2 جلد؛ تصحیح و نگارش پاورقی بر تفسیر مجمع البیان، علامه طبرسی، 10 جلد؛ تفسیر نورالثقلین، عبدالعلی حویزی، 5 جلد؛ تفسیر عیاشی، 2 جلد؛ دارالسلام، حسین نوری، 4 جلد؛ مناقب ابن شهر آشوب، 4 جلد؛ کشف الغمه، علی بن عیسی اربلی، 3جلد؛ مرآه العقوق، علامه مجلسی، 10 جلد و اثبات الهداه، شیخ حر عاملی.

آیت الله رسولی در 1340 شمسی به تهران رفت و با اقامت در محله درخونگاه تهران به اقامه نمازجماعت، بیان احکام شرعی و تشکیل کلاسهای درسی برای جوانان و دانشجویان در مسجد امام صادق (ع) پرداخت. چندی بعد، پس از درگذشت پدرش، با درخواست مردم محله امام زاده قاسم از آیت الله سید احمد خوانساری برای اقامت وی در محله امام زاده قاسم و جانشینی پدرش، به این محله رفت و فعالیتهای مذهبی و نشر احکام را در آنجا ادامه داد. 

آیت الله رسولی همزمان با آغاز نهضت روحانیت به رهبری امام خمینی (ره) به فعالیت های سیاسی روی آورد و از مبارزان فعال بر ضد رژیم طاغوت بود و به همین سبب بارها مورد تعرض ساواک قرار گرفت. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز همواره در صحنه های مختلف اجتماعی و فرهنگی حضوری فعال داشته است.

از مسئولیت ها و فعالیت های او در این دوران است: ریاست دفتر امام خمینی (ره) در قم و تهران؛ ریاست دفتر نمایندگی امام خمینی (ره) در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی؛ تدریس در دانشگاه؛ نمایندگی مجلس خبرگان رهبری در دوره دوم از تهران؛ ریاست دبیرخانه مرکزی ائمه جمعه از آغاز تأسیس؛ ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور و عضویت در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه. وی از روز نخست رهبری حضرت آیت‌الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، مسئول بخش وجوهات و مسایل شرعی دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی بود.


يکشنبه 1399/5/19 - 42 : 13

پرتال استان ها